W dziedzinie informatyki istnieje pojęcie tj. serwer VPS. To skrót angielskiego terminu “Virtual Private Server”. Hosting VPS to rozwiązanie pośrednie między hostingiem dedykowanym a hostingiem współdzielonym. Jest zazwyczaj stosowany przez zaawansowane serwisy a także bardzo duże sklepy internetowe. To zwirtualizowany serwer dedykowany, który jest podzielony dzięki wirtualizacji na mniejsze wirtualne serwery.

 

Pod względem bezpieczeństwa Firma IT zapewnia pełną separację środowisk, gwarantującą całkowicie niezależny dostęp do fizycznego sprzętu. W ramach opieki administracyjnej nad infrastrukturą serwerową kontrahenta, działa tzw. administracja serwerami. Ma to na celu zagwarantowanie ciągłości pracy a także bezpieczeństwa serwerów. Administratorzy z dłuższym stażem potrafią gospodarować serwerami w jakiejkolwiek lokalizacji, wskazanej przez kontrahenta, także na odległym kontynencie. Administracja serwerami może odbywać się w sposób zdalny. Administrowane mogą być też serwery , które znajdują się w popularnych chmurach. Administracja serwerami musi gwarantować ciągłą działalność systemów. By ocenić stan bieżącego stanu bezpieczeństwa systemu informatycznego przeprowadzane są testy penetracyjne.

 

Testy penetracyjne polegają na wykonaniu kontrolowanego ataku na dany system oraz zweryfikowaniu jego odporności na ataki mające na celu złamanie jego zabezpieczeń. Testy penetracyjne różnią się od włamania tym, że atakowana strona zgadza się na tego typu działania. Testy penetracyjne pozwalają na zbadanie bieżącego stanu bezpieczeństwa danego systemu pod kątem próby włamania a ponadto skuteczności zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *