Najprawdopodobniej wielu z was nie raz było zszokowanych olbrzymimi cenami różnorodnego typu przedmiotów czy usług. Trzeba powiedzieć, iż wielu z nas mają one prawo przytłoczyć. Wówczas zastanawiamy się, z jakiego powodu są one tak wysoko wycenione. Wszakże my sami nie wymagamy zapłaty rzędu 150 złotych za 10 minut naszej pracy. Więc za co de facto płacimy fachowcom gdy ich zatrudniamy? Hydraulik wszakże wyłącznie wali w rury. Możemy myśleć, że usługi ludzi, którzy pracują w mniej prestiżowych dziedzinach, takich jak hydraulika czy mechanika samochodowa, powinny cenić swoja pracę dużo mniej, niż przykładowo doktorzy czy adwokaci. Podczas gdy ich stawki potrafią być naprawdę wysokie. Zdarza się, że na ich widok przychodzi nam na myśl, że przecież moglibyśmy zrobić dokładnie to samo, co oni samemu.

Jednak pamiętaj, że nie płacisz im jedynie za to, że dokręcą jakąś śrubkę albo wymienią olej w aucie, czy zawory kulowe. Ich wartość płynie z ich doświadczenia. Przecież Ty sam nie wiesz, w którym miejscu daną śrubkę należy przykręcić. Fachowcy mogą to czuć nawet instynktownie oraz naprawić usterkę w 5 minut. Czy posiadana wiedza rzeczywiście jest tak cenna? Może Ci się wydawać, iż trzeba tylko wprowadzić w wyszukiwarkę Google frazę „jak wymienić olej silnikowy”, by wiedzieć na określony temat absolutnie wszystko, co jest wam niezbędne. Jednak zwróć uwagę na to, że aby w ogóle wiedzieć, co jest w danej chwili problemem, należy mieć dość dużą wiedzę na dany temat. Najczęściej osoby wykonujące fizyczną pracę spędzają długie lata na nauce zawodu, ucząc się w technikum, a następnie pobierając praktyki w warsztacie u eksperta.

Nie da się takiej wiedzy uzyskać przez dwudziestu krótkich minut, przekopując się przez artykuły na określony temat. Nawet jeżeli byłoby to wykonalne, to nadal brak nam wyczucia oraz praktyki, jakie pomogłyby nam usunąć usterkę bez niebezpieczeństwa zepsucia czegoś bardzo ważnego. Czy wszystkich oceniamy dokładnie tak samo? Nikt z nas w większości nie kwestionuje wysokości opłaty naprawy usterki w autoryzowanym salonie naprawy lub nawet u producenta. Oczywiście, cena może nas przytłoczyć oraz będziemy mieć opory, nim się na to zdecydujemy, ale ostatecznie zapłacimy odpowiednią kwotę bez gadania. Podczas gdy mechanik , który pracuje sobie prywatnie w niedużym warsztacie, który to weźmie od nas pięć razy mniej, wywołuje u nas opory.

Z jakiego powodu te dwie opcje oceniamy zupełnie inaczej, skoro prawdopodobnie osoby wykonujące dokładnie tą samą usługę posiadają identyczną wiedzę praktyczną? Czy chodzi o ich miejsce pracy, wygląd ich warsztatu, a może fakt, że praca na swoim kojarzy nam się z mniejszym prestiżem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *