Izolacje do rur są bardzo często wykorzystywane w ogrzewaniu a także budownictwie. Dzieje się tak z dwóch głównych względów. Po pierwsze izolacje mają za zadanie chronić przepływającą poprzez układ grzewczy ciepłą wodę a także parę wodną przed stratą cennej energii. Po drugie ich dodatkową funkcją jest izolacja od zmiennych warunków występujących w sąsiedztwie rur w szczególności, jeżeli te rury położone są na otwartym terenie oraz narażone są na zmienne warunki atmosferyczne.

 

Ten ostatni kłopot jest wówczas, w momencie kiedy konieczne jest przetransportowanie ciepła wyprodukowanego przez ciepłownię albo elektrownię. Zmagazynowana energia cieplna dostarczana jest za pomocą systemu rurociągów do okolicznych budynków. Podczas transportu jest wystawiona na duże straty. Ważne jest więc, aby rury te miały na całej długości izolacje termiczne rur zrobione z wełny sztucznej, czyli włókna szklanego albo mineralnego. Dzięki posiadanym cechom te wełny są bardzo odporne na wysokie temperatury oraz pozwalają na niebywale efektywną izolację rur od podłoża.

 

Izolacje termiczne powinny być stosowane także w prywatnym budownictwie. Działalność systemu grzewczego w naszym domu, bez względu na to czy opartego na pracy kotła węglowego lub gazowego, czy systemu korzystającego z usług miejskiej ciepłowni nie może generować strat a także marnotrawstwa ciepła. Dobra izolacja, polegająca na pokryciu w miarę możliwości wszystkich odcinków rur transportujących wodę budowana jest często z pianki polietylenowej wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *