W ciągu ostatnich paru lat popularność palladu bez przerwy rośnie. Ten wyjątkowo rzadki metal jest używany bardzo często jako tworzywo do wyrobów jubilerskich, lecz także jako metal inwestycyjny. Możemy śmiało powiedzieć, że pallad jest krewnym złota i platyny. Na światowych rynkach koszt tego wyjątkowego kruszcu cały czas wzrasta, zaś w ciągu ostatnich dwóch lat ceny palladu uległ podwojeniu. Co powoduje, iż jest tak pożądany a jego wartość, jest znacznie wyższa od złota?

 

To pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej czterdzieści sześć. Na tablicy pierwiastków chemicznych leży między rodem a srebrem, co daje mu miejsce wśród platynowców. Platynowce charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie szeregu substancji. Platynowce biorą również udział w reakcji katalizy wielu reakcji. Chociaż pallad jest często spotykanym platynowcem na naszej planecie to i tak jest o wiele rzadszy od srebra czy złota. Cena za pallad jest tak duża nie tylko ze względu na jego rzadkość występowania. Kolejnym istotnym elementem jest fakt, iż związek ten prawie nie pojawia się w złożach w czystej postaci.

 

Bardzo często, ażeby go uzyskać, powinno się poddać rafinacji zupełnie inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacznie podwyższa wartość wydobycia tego pierwiastka. Przodownikami w wydobyciu palladu na świecie są dziś Rosja, Południowa Afryka, Kanada a ponadto Usa. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest stosowany przez wykwalifikowanych złotników do produkowania białego złota. Zachowując swoją szlachetność, posiada zdolność pozbywania się żółtawego odcienia. Stosuje się go również w produkcji mechanizmów do zegarków, luster w przyrządach naukowych.

 

Pallda jest również stosowany w stomatologii. Pallad używany jest także do produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do wyrobu laptopów oraz komórek. Bardzo wielu doświadczonych kierowców kojarzy pallad jako metal znajdujący się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, ponieważ tak się specjalistycznie nazywają, są elementem układu wydechowego wszystkich pojazdów spalinowych i hybrydowych. To właśnie dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak tlenek węgla czy dwutlenek azotu są zamieniane w znacznie mniej szkodliwy azot, parę wodną a także dwutlenek węgla. Ostatnimi czasy na przemysł motoryzacyjny nakładane są bardzo restrykcyjne standardy emisji spalin. Większość samochodów to pojazdy spalinowe a co się z tym łączy, muszą one być zaopatrzone w wcześniej wspomniane katalizatory. Biorąc pod uwagę liczbę produkowanych samochodów a do tego ograniczone wydobycie tego kruszcu bardzo łatwo objaśnić skąd wysoki kurs tego pierwiastka na giełdach światowych. Myśląc skąd tak wysoki koszt palladu, pojawia się prosta odpowiedź: wpływ na ekologię a do tego jego niesamowite właściwości.

 

Pallad jako jeden z najmłodszych metali z grupy metali szlachetnych charakteryzuje się większym połyskiem, znacznie większą wytrzymałością oraz twardością oraz niższą masą niż platyna. Dzięki temu, iż pallad nie wchodzi w reakcję z wodą a także tlenem jest całkowicie odporny na korozję. W kolejnych latach kurs palladu bez wątpienia pójdzie w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *