Msza dla wielu katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to również według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są też różne rodzaje takich mszy. Oprócz mszy, które odprawiane są w niedzielę, wyróżniamy inne istotne msze w ciągu roku. Święta, w których jako katolik należy brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Sylwester i Nowy rok to też czas, kiedy osoby wierzące spotykają się na mszę świętą do kościoła. Wierzący zbierają się wtedy w swoich świątyniach na mszy świętej, żeby podziękować Bogu za swoje dotychczasowe życie, osiągnięcia. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od wiernych, ponieważ według chrześcijańskiej wiary także jesteśmy dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, jeżeli jest jakaś specjalna uroczystość. Następnie ksiądz wykonuje znak krzyża zaś ludzie zgromadzeni w kościele powtarzają ten znak razem z kapłanem. Dokładnie tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w trakcie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy. Potem ksiądz przechodzi do głównej części mszy swiętej. Jest to dwa czytania:pierwsze i drugie, psalm i liturgia słowa. Należy też dodać, iż dwa czytania nie zawsze są czytane. W tygodniu zazwyczaj ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm także nie na każdej mszy jest identycznie śpiewany. Zależy to od tego, czy jest czas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to inne są końcówki danego psalmu. Wtedy w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w Wielkim Poście nie śpiewa się Alleluja. Zaś w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele w trakcie mszy świętej śpiewa się kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza także swoje kazanie. Kazanie jest zaraz po Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień tygodnia kazanie jest inne.

 

Kluczowym punktem takiej mszy świętej jest także przyjęcie komunii świętej. Wtedy wszyscy katolicy gromadzą się przeważnie przy ołtarzu, ponieważ tam ksiądz rozdaje opłatek. Daje on komunię świętą z kielicha bezpośrednio do naszych ust. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni przychodzą na środek i tam ksiądz lub paru księży w zależności od ilości ludzi, przychodzą oraz rozdają tam komunię. W chrześcijańskiej wierze na msze wierni przychodzą do kościoła całymi rodzinami. Nawet malutkie dzieci są tam przynoszone, ażeby od najmłodszych lat poznawały swoją wiarę i kulturę. Znakomita większość takich małych dzieci jest przygotowywana do sakramentu Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *