Osoba, która postanawia przyjechać do Polski nie tylko i wyłącznie w celach turystycznych, z całą pewnością ma możliwość liczyć na radę. Jest wiele instytucji, a także ludzi, którzy proponują pomoc przy organizacji pobytu na terenie Polski. Nie za każdym razem są to organizacje bezpośrednio powiązane z urzędami a także nie zawsze muszą to być instytucje związane z jakimiś kościołami. W czasach, kiedy emigracja z powodów ekonomicznych czy politycznych jest normą, na pomoc możemy liczyć też ze strony przyszłego pracodawcy.

 

Musimy jednak pamiętać, że to Urzędy zajmują się formalnościami tj. zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. To ważne, ażeby osoba , która planuje przyjazd do naszego kraju na czas dłuższy niżeli 3 miesiące, pamiętała, iż wyłącznie w Urzędach Marszałkowskich albo Wojewódzkich może ubiegać się o tego rodzaju pozwolenia. Nie zrobi tego za nikogo przybywającego żadne biuro , które oferuje tak zwane załatwienie dokumentów za małą opłatą.

 

Jeżeli ktokolwiek znajdzie instytucję lub osobę, która zaproponuje mu coś więcej niż pomoc w wypełnieniu wymaganych dokumentów, ich przetłumaczeniu lub asystowanie w trakcie wizyty w jednym z wymienionych urzędów, musi natychmiast zrezygnować z usług oferowanych przez tę instytucję. Dobrze byłoby też pomyśleć o zgłoszeniu próby oszustwa. Osoba, która przyjeżdża do Polski powinna mieć poczucie, iż może się w niej czuć jak we własnym kraju, a jeżeli oprócz tego najważniejszym powodem pragnienia osiedlenia się na terenie RP jest aspekt polityczny, musi mieć też wysokie poczucie własnego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *