Kamieniarstwo to jedna z najstarszych gałęzi rzemieślniczych. Wiemy o tym, ponieważ wszelkiego rodzaju artefakty , które zostały wykute w kamieniu są niezwykle porządne a do tego mogą przeżyć nie tylko i wyłącznie osobę, która je wykonała, ale również całą epokę, a nawet kulturę czy też cywilizację. Kamień to zresztą nie tylko świetne tworzywo artystyczne. Był całkiem możliwe, że jednym z pierwszych narzędzi, jakie stworzył człowiek – krzemień a także zrobione z niego różne przedmioty do użytku codziennego są odnajdywane na wielu miejscach prac archeologicznych.

 

Kamień jako materiał stosowany w budownictwie posiada wiele atutów. Przez wiele wieków razem z cegłą był głównym budulcem konstrukcji murowanych, znakomicie chroniąc przed nagłymi zmianami temperatur. Kamień został wyparty w późniejszym czasie przez betonowe konstrukcje dzisiaj służy nam bez przerwy jako materiał budowlany ogrodzeń a także materiał zdobniczy. Pomimo postępujących modyfikacji w działce budowlanej i znacznej dominacji materiałów sztucznych, działalności kamieniarskie cały czas nie narzekają na brak zleceń. Rzeczy z kamienia są jednak nadal chętnie wykorzystywane a także cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Są one elementem wielu prac, począwszy od elementów wykończenia domu, poprzez ozdoby w ogrodzie aż po produkcję typowych pomników nagrobnych. W bardzo wielu sytuacjach można się spotkać z tym, że projekt mieszkania zakłada wprowadzenie kamiennych elementów. Mówimy tu głównie o posadzkach, lecz to mogą być także wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Kamieniarze wykonują wtedy pomiarów i finalizują dane zlecenie. Zazwyczaj kamienny detal jest realizowany w pracowni, jednakże występują takie sytuacje, kiedy skomplikowane drogi transportu wykonuje się całą pracę już na miejscu. Kolejnym składnikiem kamieniarstwa jest wykonywanie wszelkiego typu ozdób i rzeczy o walorach estetycznych. To wymaga, nie jak w produkcji budowlanej, dużych zdolności a także doświadczenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi istotny rodzaj sztuki użytkowej, jaką jest możliwość podziwiać w ogrodach oraz wnętrzach. Pomniki na cmentarz wykonywane są przez firmy kamieniarskie na szeroką skalę i z zastosowaniem w większości kilku, w nieznacznym stopniu różniących się, zasadniczych szablonów.

 

Ten rodzaj funkcjonowania jest chyba często spotykany a także stanowi największy odsetek wszystkich zamówień, , które biorą ci rzemieślnicy. Popyt na ich usługi będzie z każdym rokiem coraz większe, patrząc na demograficzne trendy oraz rosnącą ciągle liczbę zgonów. Co więcej również w wypadku zyskującego na popularności zwyczaju kremacji zwłok, cały czas jest związane z tym duże zapotrzebowanie na tablice nagrobne i urny. Jest wiele surowców, z których można zrobić tradycyjny pomnik na cmentarz. Jeszcze naście lat temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia i cementu. Współcześnie przodującym budulcem jest granit, który cieszy się ostatnimi czasy stałą popularnością. Jest tańszy niż marmur i o wiele łatwiej dla nas dostępny, jednocześnie po odpowiednim wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Czytaj dalej: kamieniarstwo Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *