Czy dom może być inteligentny? Na 100% chociaż ta inteligencja różni się od inteligencji człowieka. Pod pojęciem inteligentnego domu mieszkalnego rozumiemy bowiem systemy a także urządzenia poddane szeroko pojętej automatyzacji. Taki dom jest zatem przestrzenią, jaka reaguje na polecenia wydawane poprzez domowników. Oczywiście wszystko w oparciu o wspomniane już systemy, które związane są w jedną, zwartą sieć oraz które nieustannie współpracują ze sobą. A to wszystko możliwe jest dzięki zamontowanym w domu czujnikom a także detektorom.

 

Inteligentny dom urządzenia to droga, która z pewnością czyni życie znacznie wygodniejszym. Umożliwia przy pomocy jednego urządzenia, np telefonu, regulować wewnętrzne warunkipokoi. Dotyczy to między innymi regulacji odpowiedniej temperatury, czy również natężenia światła. W dodatku, zdalnie możemy także opuszczać a także podnosić rolety, czy włączać i wyłączać urządzenia elektryczne. Wszystkie te czynności można załatwić bez kłopotu siedząc na kanapie, czy pracując w ogrodzie. Wygoda to bardzo ważna, ale nie jedyna pozytywna cecha domów inteligentnych. Kolejną cechą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Obejmuje ono dwa główne aspekty. Pierwszym aspektem jest monitoring. I tu warto podkreślić, że wideo z systemu monitoringu na żywo możemy oglądać również z wielkich odległości. Następnym aspektem jest system alarmowy, o którego atutach chyba nie trzeba przekonywać. Kolejną cechą, za którą inteligentne domy są tak dobrze oceniane, jest pozytywny wpływ na zdrowie.

 

Tak rzadko zwracamy dziś uwagę na warunki, w których pracujemy, czy odpoczywamy. Tymczasem natężenie światła czy optymalna temperatura posiadają ogromne znaczenie. Dzięki nim organizm znacznie łatwiej wypoczywa i regeneruje. Wszystko to powoduje, że w inteligentnym domu zwyczajnie żyje się zdrowiej. Oszczędność – i o niej nie możemy zapominać, mówiąc o systemie smart home. Bo chociaż początkowo musimy ponieść koszty związane z montażem systemu, szybko możemy zaobserwować zmniejszające się opłaty na rachunkach za prąd, czy ogrzewanie. Ten zaawansowany system ogranicza bardzo efektywnie niepotrzebne straty energii, dbając jednocześnie ciągle o komfort swoich domowników. Rozmawiając o automatyzacji domu, należy powiedzieć też o aspekcie technicznym. Wiele osób martwi się, iż taka ilość czujników jak również systemów, wiązać będzie się z dużą ilością kabli. Nic bardziej mylnego. Te nowoczesne urządzenia nie tylko i wyłącznie nie wymagają żadnych kabli, ale nie wymagają też skomplikowanych prac instalacyjnych. Nie ograniczają zatem swobody użytkowania pokoi nawet w najmniejszym zakresie.

 

Wygoda i bezpieczeństwo to dwie podstawowe zalety inteligentnych lokalów. Ich lista jest jednak o wiele dłuższa. Wszystko to powoduje, iż na tego typu rozwiązania decyduje się coraz więcej ludzi. Coraz więcej domów zarówno w naszym kraju, jak i w innych częściach świata staje się domami inteligentnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *