W Kościele Rzymsko-Katolickim najważniejszym świętem jest niewątpliwie Wielkanoc, kiedy czcimy Zmartwychwstałego Jezusa. Jednakże to do Bożego Narodzenia przygotowujemy się o wiele bardziej jak również to na nie czekamy z niecierpliwością.

Zastanawiam się, co jest takiego niesamowitego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je wręcz ludzie niewierzący albo jednostki innych wyznań (oczywiście osoby te pomijają wszelkiego typu aspekty religijne powiązane z tym okresem). Czy tych wszystkich ludzi czaruje ta zimowa, surowa aura? Czy może koniec roku a także powiązane z tym przemyślenia i postanowienia? Czy może to, że (zwłaszcza na terenie RP) jest to czas, kiedy całe rodziny są ze sobą wyjątkowo blisko- zjeżdżają się do siebie, dzwonią oraz wysyłają sobie świąteczne kartki?

Być może wszystko to razem aranżuje taką niesamowitą atmosferę, która wciąż urzeka wielu ludzi? Dla każdego katolika odpowiedź na tego typu pytanie jest jednoznaczna – w Boże Narodzenie świętuje dzień, kiedy Bóg w postaci człowieka schodzi tu na ziemię.

Tak ważne wydarzenie musi być uczczone rozmaitymi tradycjami, związanymi jedynie z tym właśnie okresem czasu. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby mieszkanie należycie przygotować do Bożego Narodzenia – na samym początku go gruntownie wysprzątać, a potem przyozdobić. I chociaż aktualnie wszelkiego typu sklepy oferują różnorodne dekoracje świąteczne, jak np. wianki świąteczne, czy dekoracje, to jednakże nic nie zdoła zastąpić zielonego drzewka czyli choinki.

Kiedyś jedynym drzewkiem świątecznym była choinka żywa, a następnie coraz częściej zastępowała ją choinka sztuczna – taką reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednak wkrótce bardzo wielu się przekonało, że “nie ma to, jak żywa choinka”, która niesamowicie pachnie i której wyglądu żadne sztuczne drzewko nie zdoła zastąpić.

Na dzień dzisiejszy wielu ludzi na wsi, jeżeli ma wystarczająco dużą działkę, sadzi sobie kilka choinek, które każdego roku, przed Bożym Narodzeniem, ścina. Takiego rozwiązania nie posiadają na pewno osoby, które mieszkają w większych miastach. Czy jest sposób, ażeby posiadać żywe drzewko w mieszkaniu, w dodatku jeszcze nie mając wielkiego pojazdu, aby taką dużą choinkę przetransportować? Otóż niektóre szkółki drzew i krzewów mają w swojej ofercie choinki łącznie z dowozem. Zatem również mieszkańcy wielkich miast mają możliwość nacieszyć się widokiem i zapachem pięknej, żywej choinki, wystarczy jedynie, że wstukają w wyszukiwarkę hasło: choinki z dostawą Warszawa.

Mówi się, że jak żywą choinkę wniesiemy do mieszkania, to tak jakby już były Święta Bożego Narodzenia. Natomiast jeszcze trzeba przyrządzić świąteczne potrawy oraz wziąć się za ciasta i ciasteczka. A żywą choinkę, choć jest przepiękna, trzeba przyozdobić w bombki i kolorowe światełka. A pod nią poukładać podarunki.

A wszelkie te kroki prowadzą do – Kolacji Wigilijnej. Myślę, że najważniejszym jej momentem jest dzielenie się opłatkiem, które przeważnie bardzo wzrusza wszystkich członków rodziny. Po podzieleniu się opłatkiem rodzina zasiada do stołu a także je 12 wigilijnych dań. Ten wyjątkowy wieczór kończy się oczywiście Pasterką, czyli mszą która odprawiona jest o północy.

I choć po wigilijnym dniu są jeszcze 2 dni świąt Bożego Narodzenia, to jakoś ona najbardziej nam zostaje w pamięci. Zatem powinno się pielęgnować dawne tradycje, ponieważ posiadają one w sobie niesamowitą moc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *